ארתרו MRI

השארו פרטים ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם

בדיקת MRI ארתרו

זקוקים לתור דחוף לבדיקת MRI פרטית?

אצלנו ב MEDASSIST תקבלו תור פרטי עד 72 שעות מפנייתכם!

לעיתים על מנת לקבל תמונה טובה יותר של החלקים הפנימיים של המפרק, הרופא מפנה את החולה לבדיקת MRI ארתרוגרפיה של המפרק. ההבדל העיקרי בין בדיקת MRI רגילה לבדיקת MRI ארתרוגרפיה היא בפעולת הכנה במהלכה מוזרק למפרק חומר ניגוד שמשפר את איכות הדימות ונותן לרופא תמונה טובה יותר של מצב המפרק. הבדיקה מדגימה היטב קרעים עדינים בסחוסים ובגידים של המפרק, וכמובן גם שברים, קרעים גדולים, דלקות, הצטברות נוזלים, גידולים, ציסטות וכו’. זוהי בדיקה שמתאימה לאבחון תהליכים פתולוגיים במפרקי הירך, הכתף, הקרסול ועוד. לעיתים הרופא מפנה לבדיקה זו גם על מנת להעריך את עובי ואת מבנה המעטפת הסחוסית של המפרק בשם לברום, שהוא חיוני לתפקוד התקין של המפרק.

סיבות הפניה לבדיקת MRI אם אר איי ארתרוגרפיה של המפרק

  • קרעים במפרק
  • כאבים ממקור לא ידוע באזור המפרק
  • שינויים ניווניים במפרק
  • קרעים ופגמים מבניים בלברום
  • פגיעות וחבלות בסחוסי המפרק
  • חבלה או שבר של המפרק
  • חשד לגידול באזור המפרק
  • חשד לזיהום במפרק

מהלך הבדיקה

הבדיקה מורכבת משני שלבים: ארתרוגרפיה ו-MRI. בשלב הראשון, במהלך הארתרוגרפיה מוזרק לתוך המפרק חומר ניגוד שמכיל יוד וחומר ניגוד ל-MRI שנקרא גדוליניום. ההזרקה מבוצעת בהרדמה מקומית ובהדרכת רנטגן. הנוזל שמוזרק בגוף נספג תוך כיממה ובמשך שעות ראשונות אחרי הבדיקה הוא עלול לגרום לכאב קל, שאינו מפריע לפעילות יומיומית. היות וההזרקה כרוכה בחשיפה לכמות מזערית של קרינה, בדיקה זו לא מומלצת לנשים בהיריון. כמו כן, כמובן, לא ניתן לבצע את הבדיקה אם ישנה רגישות ליוד.

לאחר הזרקת החומר המטופל ממתין כ-60 דקות ועובר למכשיר אם אר איי MRI, שם מבוצעת הבריקה. הסריקה עצמה נמשכת כ-15-30 דקות במהלכן על המטופל לשכב ללא תנועה על מיטה מיוחדת שנעה בתוך מכשיר הבדיקה. הבדיקה אינה גורמת כאב כלשהו, אך הצורך לשכב ללא תזוזה על מיטה צרה בתוך מכשיר סגור עשויה לגרום לתחושת אי נוחות. על רעש המכשיר במהלך הבדיקה ניתן להתגבר באמצעות אטמי אוזניים או אוזניות, אך אם המטופל סובל מקלאוסטרופוביה חשוב ליידע את הרופא ולבדוק אופציות להתמודדות עם הבעיה.

ניתן לחזור לשגרה מיד אחרי הבדיקה, אך מומלץ להימנע מפעילות פיזית ביום הבדיקה, במיוחד מהפעלת המפרק הנבדק.

חשיבות הבדיקת MRI אם אר איי ארתרוגרפיה

בדיקת MRI ארתרוגרפיה של המפרק היא בדיקה הטובה ביותר לזיהוי מגוון תהליכים פתולוגיים בתוך המפרק, איתור מקור הכאבים במפרק וזיהוי קרעים קטנים שלא נראים בבדיקות הדמיה אחרות. לרוב הפניה לבדיקה זו פירושה שהמטופל סובל מכאבים עזים במפרק, הגבלה בתנועה ופגיעה משמעותית בתפקוד. לרפואה המודרנית ישנו מגוון רחב של אפשרויות הטיפול במפגעים שונים במפרק שמאפשרים לחולה לחזור לחיים פעילים ולשכוח מהכאב. אך על מנת שהרופא יוכל להתאים לחולה את הטיפול ולגאול אותו מהייסורים, עליו לקבל תמונה מלאה של מצב המפרק. כל יום של המתנה לבדיקה גורם לחולה סבל לא מוצדק ומרחיק ממנו את הטיפול. 

קבע את התור המוקדם ביותר לרופא שלך היום

מלא את פרטיך ואנחנו ניצור קשר בהקדם