כאבי גב – לאתר את שורש הבעיה על ידי בדיקת MRI /CT של הגב התחתון

השארו פרטים ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם

 

כאבי גב מדורגים כיום כאחד ממקורות הכאב הנפוצים ביותר בעולם. מחקרים מראים כי לפחות כ80%-90% מאוכלוסיית העולם תסבול בשלב מסוים בחיים מכאבי אלו. לעיתים כאבים אלו מסתכמים באי נעימות שבא לידי ביטוי בחלקי היום השונים, אך במקרים קשים יותר כאבים אלו מקשים מאוד על שגרת חיים נורמלית, ויש לטפל בהם בהקדם האפשרי. שתי דרכים מרכזיות לזיהוי של שורש הכאב הן בדיקת MRI או בדיקת CT של הגב התחתון, יחד עם פענוח מהיר ואפקטיבי בידי רדיולוגים מומחים בתחום.

אבחון מדויק של מקור כאבי הגב בידי בדיקות MRI ו-CT

מקורם של כאבי הגב הוא כעיקר משחיקה של הסחוסים שמפרידים בין החוליות ואף מגנים על חוט השדרה, הנקראים גם דיסקים בין חוליתיים. שחיקה מתמשכת זו מצטברת עם הזמן ועלולה להוביל ל 3 תופעות מרכזיות:

  1. בלט דיסק: זהו מצב בו הדיסק הבין חולייתי בולט לכיוון שורשי העצבים בחוט השדרה, ונובע כעיקר ממתח חוזר ונשנה שמוביל לשחיקת הסחוסים, לדגומא ישיבה ממושכת מול המחשב, נשיאת משקלים כבדים באופן קבוע, וכן נטייה להתכופף באופן לא תקין. באמצעות בדיקת CT פשוטה של הגב התחתון ניתן לאתר באופן מדויק מצב של בלט דיסק, לבחון את רמת השחיקה ומידת הניוון של הדיסקים הסחוסיים, ואף לאתר היצרות של תעלת השדרה שמהווה אינדיקציה לבלט דיסק.
  2. בקע דיסק: זהו מצב חמור יותר מבלט דיסק, בו מרבית מהסיבים המרכיבים את הדיסק נקרעים. גם במקרה של בקע דיסק בדיקת CT דחופה של הגב התחתון תאפשר דיאגנוזה מהירה של מצב הסחוס. הכאב הרב מקורו בלחץ שמפעיל הדיסק על שורשי העצב ומביא לדלקת מקומית שמחמירה ככל שהלחץ על הגב התחתון ממשיך ולא מטופל בהתאם.
  3. פריצת דיסק: זהו מצב חמור בו יש קריעה מולטת של סיבי הדיסק וישנה דליפה של הנוזל הצמיגי מתוך הדיסק החוצה. בבדיקת MRIשל הגב ניתן לאבחן באופן מדויק האם הכאבים אכן נובעים מפריצת דיסק, ואף לאתר את מיקומה המדויק ולהעריך את חומרתה. ישנה חשיבות רבה לבדיקת MRI של הגב התחתון במקרים אלו, וחשיבות רבה אף יותר לאיכות הפענוח, שיעשה בידי רדיולוג המומחה בזיהוי ואבחון של ממצאים אלו עד לרמת הפרטים הזעירים ביותר.

כמו כן, בדיקת MRI של הגב התחתון הינה רלוונטית ביותר גם למקרים של בלט דיסק ובקע דיסק, ובאמצעות פענוח מדויק של רדיולוג מומחה ניתן להצביע באופן מובהק על שינויים בדיסקים הבין חולייתיים, ואף על מידת הלחץ שהם מפעילים על שורשי העצב.

סימפטומים נפוצים של כאבי גב

במקרים של פריצת דיסק מותנית, יורגשו כאבים עזים באזור הגב התחתון וברגליים, במיוחד במצב של תנועה, מאמץ, שיעול או כיפוף, ולעיתים אף יקשו על עמידה ישרה. במקרים מורכבים של פגיעה בדיסקים הבין חולייתים, הכאב יוקרן לאגן ולעיתים עלולה לשבש את השליטה על הסוגרים, לפגוע בתפקוד המעיים ושלפוחית השתן. בבדיקת MRI או CT של הגב התחתון, יחד עם פענוח מדויק ומקצועי של רדיולוגים מומחים בתחום ניתן לאתר באופן מדויק את המקור לכאבים אלו ולהחזיר אדם הסובל מכאבים אלו לתפקוד יומיומי מלא ושגרת חיים תקינה.

קבע את התור המוקדם ביותר לרופא שלך היום

מלא את פרטיך ואנחנו ניצור קשר בהקדם