בדיקת MRI של השדיים – MRM

השארו פרטים ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם

MRI – MRM של שדיים

זקוקים לתור דחוף לבדיקת MRM פרטית?

אצלנו ב MEDASSIST תקבלו תור פרטי עד 72 שעות מפנייתכם!

לבדיקת MRI – MRM של השדיים חשיבות אבחונית גדולה מאוד, היות ובדיקת דימות זו מאפשרת לקבל תמונה מלאה של כל התהליכים בשד, בפטמה, בקיר בית החזה ובבית השחי, ללא צורך בשימוש בקרינת רנטגן. זוהי בדיקה רגישה ביותר שמסוגלת להדגים סרטן השד גם בשלבים מוקדמים של המחלה. במקרים מסוימים בדיקת MRM (ממוגרפיה תהודה מגנטית) אף מבטלת צורך בביצוע ביופסיה ומאפשרת לרופא לקבוע את אופי הממצא שהתגלה בבדיקות אחרות. יחד עם זאת כאשר קיים חשש סביר לגידול ממאיר, לאחר בדיקת MRM  האישה תשלח גם לבדיקת ביופסיה לצורך אישור סופי של טיב הממצא.

ייחודיות הבדיקה בהשוואה לבדיקות דימות אחרות של השדיים ההיא ביכולתה להדגים גם כלי דם מיוחדים שנוצרים בעקבות התפתחות הגידול הסרטני. איתור כלי הדם הזעירים המאפיינים את הגידולים הסרטניים מאפשר לאבחן את המחלה כבר בשלבים המוקדמים שלה.

מהן הסיבות להפניה לבדיקת MRI של השד?

  • בדיקת אבחון לנשים בעלות צפיפות שד גבוהה שזקוקות לבדיקות תקופתיות, למשל, בעקבות נשאות המוטציה בגן 1BRCA או 2BRCA
  • בדיקת סקר לנשים שעברו הקרנות באזור בית החזה
  • הערכת ממצא בשד שהתגלה בבדיקת ממוגרפיה או אולטרסאונד
  • הערכת היקף המחלה לפני הניתוח לאחר אבחון סרטן השד
  • בדיקה מבדלת בין רקמת צלקת לאחר הניתוח להתפתחות חוזרת של גידול סרטני
  • מעקב אחרי תגובת הגידול לטיפולי כימותרפיה
  • חשד לדלף או קרע בשתל

ביצוע הבדיקת MRM

לבדיקת MRM יש ייחודיות מסוימת, ניתן לבצע אותה ביום 7-14 של המחזור החודשי בלבד. בהתחשב בחלון הזמן הצר שיש לביצוע הבדיקה וחשיבותה הרבה, הביקוש אליה גבוה במיוחד.

בכל שאר ההיבטים הבדיקה זהה לשאר בדיקות MRI . יש צורך להיות בצום שעתיים לפני ביצוע הבדיקה, להסיר את כל פרטי מתכת ולהביא לבדיקה את הבדיות הקודמות ובדיקות דם רלוונטיות. במידה וישנם פרטי מתכת שלא ניתן להסיר או שהוחדרו לגוף בניתוחים קודמים, יש צורך לקבל מרופא הדרכה מפורטת.

במהלך הבדיקה הוא יש צורך לשכב ללא תזוזה במשך כחצי שעה על שולחן הבדיקה שנע בתוך מכשיר MRI. במידה והמטופלת סובלת מקלאוסטרופוביה יש צורך להתייעץ עם הרופא מה ניתן לעשות כדי לעבור את הבדיקה בשלום.

לצורך ביצוע הבדיקה המטופלת שוכבת על הבטן כששדיה מונחות בתוך מתקן מיוחד. לפני הבדיקה לצורך שיפור תוצאות הדימות מוזרק לווריד חומר ניגוד בשם גדוליניום. לחומר הניגוד אין תופעות לוואי.

חשיבות הבדיקת MRI

בדיקת MRI של השדיים נחשבת לאחת הבדיקות המרכזיות לאבחון סרטן השד והערכת הממצאים בשדיים. הרגישות הגבוהה של הבדיקה, היכולת האבחונית שלה לצד העדר קרינת הרנטגן הופכים אותה לבדיקה מבוקשת מאוד בקרב נשים. חלון הזמן הקטן הנדרש לקבלת תוצאה מיטבית של הבדיקה מעלה את הביקוש לבדיקה ומאלץ חלק מהנשים לחכות לבדיקה החיונית במשך שבועות ארוכים תוך כדי סיכון ממשי לבריאותן.

אם הרופא ממליץ לך על בדיקת MRI שדיים, אל תיקחי סיכונים ואל תתפשרי על בריאותך. בצעי את הבדיקה במועד הקרוב ביותר שמתאים לביצועה ובמידת הצורך תתחילי מיד בטיפול מציל חיים! 

קבע את התור המוקדם ביותר לרופא שלך היום

מלא את פרטיך ואנחנו ניצור קשר בהקדם